מזגן מיני מרכזי או בכל חדר? מה יותר עדיף וחסכוני?

כל מי שעומד להיכנס לדירה חדשה או משפץ דירה ישנה, מתלבט רבות לגבי המזגן. בקיץ הישראלי, לא ניתן לחיות ללא מיזוג אוויר תקין בבית, ולכן מדובר בהתלבטות שכל אחד מכיר. רבים תוהים מה באמת עדיף – האם לבחור במזגן מיני מרכזי אשר ימזג את הבית כולו ויפוצל לכל חדר, או לבחור במזגן אישי לכל חדר וחדר.

ובכן, התשובה לשאלה הזו מורכבת ותלויה בגורמים רבים התלויים ספציפית בכל אדם. לכן, אם אתם מתלבטים, קראו את המאמר הבא ותמצאו מידע חשוב שיסייע לכם להגיע להחלטה חכמה ונכונה יותר.

גודל הדירה

אחד השיקולים שיש לקחת בחשבון הוא גודל הדירה. מזגן מיני מרכזי יתאים בדרך כלל לדירות קטנות יחסית של 2-3 חדרים, וכאשר הבית הרבה יותר גדול, המיזוג דרך מזגן כזה יהיה פחות יעיל, במיוחד במקרים בהם תריסי המיזוג פתוחים בכל חדרי הבית והוא צריך להתאמץ מאוד על מנת להגיע לרמת המיזוג הנדרשת. בנוסף, ככל שהבית יהיה גדול יותר, כך ההתקנה של מזגן מיני מרכזי תהיה מורכבת יותר.

חיסכון באנרגיה

לעומת מזגן קטן המותקן בכל חדר וכך צריך למזג את אותו החדר בלבד, מזגן מיני מרכזי צריך לקרר את הבית כולו ולכן הוא צורך הרבה יותר חשמל (כמובן, בהשוואה לבית בו לא כל המזגנים דולקים ביחד). יחד עם זאת, היום יש מזגנים חדישים יותר בטכנולוגיות אינוורטר מתקדמות אשר מתאימים את התפוקה שלהם לעומס החום, מה שמאפשר ליצור חיסכון משמעותי בחשמל.

אם מדובר בבית עם ילדים קטנים, כדאי לבחור במזגנים המאפשרים שליטה מרחוק. בין אם מדובר במזגן מיני מרכזי המאפשר שליטה בשלט אחד, ובין אם מדובר במזגנים הנשלטים באמצעות אפליקציה. בצורה הזו ההורים יכולים לשלוט על שעות ההפעלה של המזגן, במיוחד עם ילדים אשר נוטים לשכוח לכבות אותו עם היציאה מהחדר.

הכנה למזגן

ברוב הבתים הישנים אין הכנה למזגן מיני מרכזי, והעלויות של ביצוע הכנות מתאימות עשויות להיות יקרות מאוד שכן הן מצריכות שיפוץ משמעותי בבית. לעומת זאת, ברוב הדירות החדשות יש הכנה למזגן מרכזי, מה שמקשה על התקנה של מזגן עילי. לכן חשוב לבחון את ההכנה הקיימת למזגן בבית ועל פי זה לקחת בחשבון את העלויות ולקבל החלטה נכונה וחכמה יותר.

התקנת מזגן מולטי

בבניינים רבי קומות חדשים, יש מחסור בשטח, ולכן לרוב מומלץ להתקין מיני מרכזי או מזגן מולטי. מזגן מולטי הינו מזגן אשר יכול לקרר כמה חדרים בו זמנית, ומאפשר לווסת את עצמת הקירור בכל חדר בנפרד, כך שהתכונה הזו, יחד עם תכונות נוספות המאפיינות אותו, הופכות אותו לחסכוני במיוחד. למרות זאת, לא תראו אותו בהרבה בתים שכן העלות הראשונית שלו הינה גבוהה במיוחד.